Ekologická daň a ZTP, výjimky, výhody

Přidáno 13.08.2013 80 Komentářů

Na následujících řádcích se přesně dozvíte, jaká pravidla platí v různých situacích, ve kterých dochází k prodeji a tedy i přepisu automobilu, který by měl být kvůli nesplněným emisním limitům zatížen takzvanou ekodaní, ale do celé transakce se zapojí i občan zdravotně postižený, tedy držitel průkazu ZTP.

Základní pravidla před novelou zákona platnou od 1.10.2013

Od placení ekodaně, která může činit až 10 000 Kč je osvobozen majitel ekodaně, který nabyl vozidlo po 1. 1. 2009 a zároveň je držitelem průkazu ZTP. Za takové vozidlo se už poté neplatila ekologická daň až do 1.10.2013. Uvedeme si raději i příklady, které by měly ukázat všechny varianty, které mohou nastat.

Nákup vozidla od ZTP, který auto zakoupil před rokem 2009

Držitel ZTP koupil vozidlo nesplňující emisní limity v roce 2008, kdy ještě ekodaň nebyla v platnosti. Dnes se ho rozhodl prodat  a nový vlastník bude muset zaplatit ekodaň.

Náklady: přepis vozidla (800 Kč) + ekologická daň (až 10 000 Kč)

Nákup vozidla od ZTP, který auto zakoupil po roce 2009 a prodal ho před 1.10.2013

Držitel ZTP koupil stejné vozidlo jako v minulém příkladu, ale až v roce 2010. Při převodu neplatil ekodaň, protože je od ní jako ZTP osvobozen. Rozhodl se vozidlo prodat a nový vlastník neplatil ekodaň.

Náklady: přepis vozidla (800 Kč)

Nákup vozidla od ZTP, který auto zakoupil po roce 2009 a prodal ho po 1.10.2013

Platí stejný případ jako v minulém příkladu, ale nový vlastník bude muset platit ekodaň,  když  vozidlo koupí po 1.10.2013, protože vstoupila do platnosti novela zákona.

Náklady: přepis vozidla (800 Kč) + ekologická daň (až 10 000 Kč)

Nákup vozidla s prostředníkem

Výhodné podmínky pro ZTP neplatící eko daň se hojně využívaly i při převodu, kdy prodávající ani kupující nebyly ZTP a vozidlo nemělo po roce 2009 žádného ZTP vlastníka, který by vozidlo přihlašoval a zbavil ho tak zatížení eko daní. Stačilo do celé transakce přizvat ZTP, který od původního vlastníka vozidlo zakoupil. Přepis byl tedy od ekodaně osvobozen, nyní to ale neplatí. 1.10.2013 vstoupila do platnosti novela zákona, která říka: “Poplatek se platí též při přeregistraci použitého vozidla následující po registraci nebo přeregistraci, při kterých byl žadatel od poplatku osvobozen.”

 


Nenašli ste zde to co jste hledali?

Napište to do komentářu a my požadované informace doplníme. Totéž platí i pokud se Vám na webu neco nelíbí, nebo jste našli nejakou chybu.

Komentáře

« Older Comments
 1. Tomáš Šilhavý says:

  Jsem po mozkové mrtvici žaádal jsem o příspěvek na auto tento byl zamítnut z důvodu dlouhodbě špatného zdravotního stavu jsem částečně ochrnutý na levou stranu

 2. Jana says:

  Zdravim chci se zeptat kdyz uz mam 1 auto a mam ZTP reg.na osvobozeni od eko dane muzu si koupit dalsi vuz a taky to ZTP na nej uplatnit? Dekuji

 3. František Patzel says:

  Mám nárok na slevu při přihlášení nového vozu a mám nárok na přízpěvek na koupi nového vozu

 4. Hrušková Jarmila says:

  Dcera má ZTP-P. Má nějakou slevu nebo osvobození při dani z nemovitosti.

 5. Miroslav B says:

  Dobrý den chci prodat škodu felicii r.v 2000 registrovanana držitele ztp ale chciho prodat a budouci majitel nema ztp bude muset platit eko kodaň při přepisu vozu?

 6. vojtěch says:

  dobrý den. soused zdedil automobil značka Škoda 120L a ted by to rad prepsal na me…. no a potreboval bych vedet jak to bude s ekodani kdyz v technicaku neni napsano jake ma euro…. automobil je r.v 1978 a souseduv bratr byl prvni majitel. docela nas zaskocilo kdyz jsme videli tu častku 10000 kc… protoze jestli to je pravda tak by nemelo cenu ho prepisovat…a kdybyhcom to prevedli nejdrive na nekoho kdo ma ZTP a pak treba za rok na me jak by to bylo s ekodani?? predem dekuji za odpoved. V.M.

 7. Vavroušek Václav says:

  Jaké vyjímky mám v pravidlech silničního provozu v dopraním značení

 8. Zimmermannová Jarmila says:

  Dobrý den,prosím,můžete mi sdělit zda mám nárok na slevu na STK,když mám průkaz ZTP ??? Děkuji za odpověď s pozdravem Jarmila Zimm.

 9. Jirka says:

  Dobrý den hodlám koupit ford fiesta 1,6 d z roku 1988 od osoby která eco daň neplatil, je držitelem průkazu ZTP, budu já platit eco daň a kolik? Děkuji Jiří N._

 10. Pavel says:

  Dobrý den, prosím budu platit eko daň při koupi Fabie rok výroby 2005?Děkuji za odpověď.

 11. Jitka says:

  Dobrý den, mám na vás dotaz. Mám plný invalidní důchod 3.stupně ale nemám průkaz ZTP, jak to bude s ekodaní při koupi
  ojetého auta. Děkuji za odpověď J.Šrůtová

 12. Michal says:

  jak je to prosím s dědictvím ? pokud zdědím automobil po někom kdo byl ZTP, musím daň platit ?
  díky za odpověď

 13. fellerová says:

  Prosím budu platit eko daň při koupi r.v. 2004 Fábie. Děkuji za odpoveď

 14. martin says:

  koupil sem,25.3.2016 opel astra caravan 1.7d,r.v.1993 budu platit eko dan??? zapis zadnej po predchozim majiteli v tech.neni o zaplaceni,tvrdil,ze to platil,a norma emisni zadna taky neni vyplnena,tak nevim…………..

 15. Pavel says:

  Dobrý den jsem držitelem ZTP prosím o informaci zda mám nějakou slevu na STK popřípadě kde je to pro mě nejlacinější jsem z KADANE 43201 moc děkuji Pavel R.

Napište komentář