Co se zaplaveným autem?

Přidáno 7.06.2013 Žádné komentáře

Letošní povodně udeřily v naší zemi velmi nečekaně a málokdo se na ně stačil jakkoliv výrazně připravit. Voda přišla s takovou razancí, že řada lidí si stihla sbalit pouze ty nejzákladnější věci, aby stihla evakuaci. V případech, že jste se dostaly a podobné situace a voda poškodila i váš vůz, máme pro vás několik tipů, jak se zachovat.

Vždy záleží na tom, jak moc bylo dané vozidlo poškozeno. Pokud byla výše vody maximálně po prahy, je zde velká pravděpodobnost, že vám bude sloužit i nadále. Pokud byla však voda výrazně výše, až v oblasti motoru, je zde obrovské riziko nenávratného poškození. Oprava takového vozu by totiž dosáhla částky, která výrazně převyšuje ceny nového, totožného modelu. Pokud jste pojištěni i pro případ povodně, můžete být mnohem klidnější, jelikož celá situace se samozřejmě bude řešit jako totální škoda a vy dostanete od pojišťovny příslušnou finanční částku.

Mnohé komplikace však nastanou, pokud žádné pojištění uzavřené nemáte. Došlo-li ke kompletnímu zatopení vozu, máte jedinou možnost vůz rozebrat, vysušit a rozprodat na náhradní díly, abyste získali alespoň nějaké peníze. Je však nutné začít s vysoušecími pracemi co nejdříve. Voda z povodní totiž obsahuje kal a řadu dalších agresivních látek, které podporují hnilobné procesy a kromě následného poškození dílů může dojít i k typickému zápachu.

Pokud však doufáte, že by mohl být vůz i po povodni pojízdný, je třeba započít velmi náročný proces, kdy je nutné ho kompletně rozebrat, vše perfektně vysušit, vyčistit a také vyměnit veškerou elektroinstalaci. I potom však není jistota, že auto nemá jakoukoliv další skrytou vadu, kterou nenadálá voda způsobila. Buďte proto velmi opatrní, jelikož může během jízdy například vypadnout ABS nebo stabilizace podvozku a vy se tak ráze dostanete do velmi kritické situace.


Nenašli ste zde to co jste hledali?

Napište to do komentářu a my požadované informace doplníme. Totéž platí i pokud se Vám na webu neco nelíbí, nebo jste našli nejakou chybu.