Výpověď povinného ručení

Přidáno 20.12.2012 13 Komentářů

Výpověď povinného ručení je možné podat pouze za jasně stanovených podmínek. Mezi ně patří zejména změna majitele vozidla, zničení vozidla a obecně všechny případy, při kterých je vozidlo vyškrtnuto z evidence. Ukončení povinného ručení je možné samozřejmě provést i ke konci pojistného období (výpověď musí být pojišťovně doručena minimálně 6 týdnů před koncem období!), stejně jako do 2 měsíců od sjednání pojištění.

 

Jak zrušit povinné ručení

Výpověď se provádí vždy písemně, v přesně stanovených termínech. Při ukončení ke konci pojistného období je například nutné výpověď doručit alespoň 6 týdnů předem – pojištění pak samozřejmě trvá do řádného konce pojistného období.

 

Jaké úkony musíte provést?

Abyste se s výpovědí povinného ručení nedostali do problémů, nestačí vozidlo přestat používat – budete se ho buď muset zbavit, nebo dát SPZ do depozitu a provést dočasné odhlášení vozidla z evidence. Pokud tak neučiníte, vystavujete se finančnímu postihu v podobě příspěvku do garančního fondu, kterým vám vyměří Česká kancelář pojistitelů a to bez ohledu na to, jestli jste vůz používali, nebo nikoliv. ČKP nahlíží do evidence motorových vozidel, a pokud v ní najde vozidlo, které ale zároveň nemá platné povinné ručení, pošle složenku na zaplacení příspěvku.

Chcete i Vy ušetřit několik tisíc korun?


 

Převod auta na nového majitele

Asi nejsložitější je postup v případě, že vozidlo prodáváme. Nejprve je potřeba ho fakticky prodat. Poté můžete vozidlo odhlásit z evidence. Teprve s dokladem o odhlášení vozidla zajděte na pojišťovnu, která Vám povinné ručení zruší. Samotný přepis vozidla na nového majitele už řešit nemusíte, ten je na novém majiteli. Ten bude muset zvolit opačný postup – nejprve vozidlo pojistí a poté jej přihlásí do evidence (přihlášení bez pojištění možné ani není).


Nenašli ste zde to co jste hledali?

Napište to do komentářu a my požadované informace doplníme. Totéž platí i pokud se Vám na webu neco nelíbí, nebo jste našli nejakou chybu.