Výpověď povinného ručení

Přidáno 20.12.2012 13 Komentářů

Výpověď povinného ručení je možné podat pouze za jasně stanovených podmínek. Mezi ně patří zejména změna majitele vozidla, zničení vozidla a obecně všechny případy, při kterých je vozidlo vyškrtnuto z evidence. Ukončení povinného ručení je možné samozřejmě provést i ke konci pojistného období (výpověď musí být pojišťovně doručena minimálně 6 týdnů před koncem období!), stejně jako do 2 měsíců od sjednání pojištění.

 

Jak zrušit povinné ručení

Výpověď se provádí vždy písemně, v přesně stanovených termínech. Při ukončení ke konci pojistného období je například nutné výpověď doručit alespoň 6 týdnů předem – pojištění pak samozřejmě trvá do řádného konce pojistného období.

 

Jaké úkony musíte provést?

Abyste se s výpovědí povinného ručení nedostali do problémů, nestačí vozidlo přestat používat – budete se ho buď muset zbavit, nebo dát SPZ do depozitu a provést dočasné odhlášení vozidla z evidence. Pokud tak neučiníte, vystavujete se finančnímu postihu v podobě příspěvku do garančního fondu, kterým vám vyměří Česká kancelář pojistitelů a to bez ohledu na to, jestli jste vůz používali, nebo nikoliv. ČKP nahlíží do evidence motorových vozidel, a pokud v ní najde vozidlo, které ale zároveň nemá platné povinné ručení, pošle složenku na zaplacení příspěvku.

Chcete i Vy ušetřit několik tisíc korun?


 

Převod auta na nového majitele

Asi nejsložitější je postup v případě, že vozidlo prodáváme. Nejprve je potřeba ho fakticky prodat. Poté můžete vozidlo odhlásit z evidence. Teprve s dokladem o odhlášení vozidla zajděte na pojišťovnu, která Vám povinné ručení zruší. Samotný přepis vozidla na nového majitele už řešit nemusíte, ten je na novém majiteli. Ten bude muset zvolit opačný postup – nejprve vozidlo pojistí a poté jej přihlásí do evidence (přihlášení bez pojištění možné ani není).


Nenašli ste zde to co jste hledali?

Napište to do komentářu a my požadované informace doplníme. Totéž platí i pokud se Vám na webu neco nelíbí, nebo jste našli nejakou chybu.

Komentáře

 1. Huta Miroslav says:

  Dobrý den,
  Koupil jsem v autobazaru auto 30.dubna 2017 a abych odjel musel jsem mít povinné ručení,které mi nabídli s tím že je to nezávazně a můžu si sjednat pojištění u jiné pojišťovny.Protože nabízené pojištění se mi zdálo moc drahé,druhý den 1.května 2017 jsem si sjednal pojištění levněji.Problém je v tom že pojišťovna UNIQA po mě nyní chce zaplatit čtvrtletní pojistné a abych vypověděl písemně pojištění,které mám zaplaceno u pojišťovny Direct na celý rok.Jak mám nyní postupovat abych neplatil dvojí povinné ručení,děkuji.
  S pozdravem Huta

 2. Martin Trojan says:

  Dobrý den. Mám dotaz. Chci zrušit stávající povinko u jedné pojišťovny a obratem hned přejít k jiné pojišťovně, kde už mám sepsanou předběžnou smlouvu. Musím ale uložit SPZ do depozitu. Lze to takto provézt? Děkuji M.T. Trutnov

 3. Renek says:

  Koupil jsem od souseda auto, které na mě ale nepřevedl. Jak můžeme odhlásit pojištění, když jsem mezitím auto nechal rozebrat? Děkuji za odpověď

 4. Kubiena Rostislav says:

  Mam dotaz jestli pojistovna reaguje spravne…..zrusil jsem stary vuz na vrakovisti s tim ,ze jsem dne 22.12.2015vyradil z evidence a byl mi ustrizen roh velkeho technicaku.dalsi pojistne mi zacinalo prave timto datem.nahlaseno na pojistovnu to bylo 4.1.2016 a pojistovna chce uhradit urcitou cast od 22.12.2015 – 4.1.2016
  mam za to ze pojisteni konci datumem vyrazeni z evidence ridicu e ne datumem kdy jsem to vyrizoval na pojistovne ( 4.1.2016)
  Dekuji

 5. mchalková h says:

  Dobrý den.Obracím se na Vás s dotazem,co je vše zapotřebí zaslat,jaké všechny údaje na pojišťovnu ohl.vypovězení povinného ručení,jestliže jsem již vozidlo odhlásila a převedla na nového provozovatele.Je to ještě v době,kdy nevyprší dané období zaplacené povinné ručení,tudíž,chci zároveň žádat o navrácení vypočítané fin.částky za toto období.Děkuji Vám za odpověď a věnovaný čas s přáním pěkného dne.

  • ExpresníPojištění.cz says:

   Dobrý den, napište žádost na Vaší pojišťovnu v přibližném znění:

   Věc: Výpověď smlouvy č. ……………
   Vypovídám výše uvedenou smlouvu o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla z důvodu prodeje vozidla. Jako doklad o této skutečnosti přikládám kopii kupní smlouvy.
   Žádám o zaslání přeplatku pojištění na účet č. ……………………………………………
   Současně žádám o zaslání potvrzení o době trvání a škodném průběhu pojištění.
   +Vaše iniciály

   Hezký den.

 6. Radka Hajduková says:

  V roce 2007 jsem prodala os.automobil a na základě kupní smlouvy jsem zrušila povinné ručení.Jelikož jsem se neinformovala o tom,že bych měla nahlásit na registr změnu majitele a tak jsem bohužel nechala přepis na novém majiteli. Samozřejmě jsem při prodeji předala i malý a velký techničák. A nový majitel udělal to,že auto zvrakoval doma na zahradě vím to jistě jelikož bydlí v té samé obci jako Já.SPZ ani techničáky už nemá na to jsem se ho ptala a auto je stále ragistrováno na mě.Myslela jsem,že je vše v pořádku,ale teď se mluví stále o České Kanceláři Pojistitelů tak mám více než trochu strach.Co mám nyní dělat kdyby náhodou došel i mě od ČKP. Děkuji za odpověď

  • ExpresníPojištění.cz says:

   Dobrý den. Evidence vozidel neni závazná a nemá právní váhu. Pokud vám čkp pošle dopis, stačí doložit kupní smlouvu.

 7. kumbera says:

  nejsem majitelem vozidla ale chvilku jsem stim vozem jezdil tak jsem si udelal pojistku na sebe.tet jsem vuz vratil tak chci zrusit pojistku co stim dekuji

 8. Jana Nováková says:

  Je to všechno opravdu špatný,auto mi ukradli z vedlejší silnice,údajně starosta obce,já ještě musela zaplatit 5000kč.Sebrali mi je dvakrát z účtu a auto dodneška nemám,prý to byl vrak.Je mi z toho opravdu smutno,co se tady děje.Nemám zpět ani auto,ani peníze.Raději se nechám vozit než bych tady za těchto podmínek jezdila.Držím pěsti ostatním řidičům.

 9. Štefan Baláž says:

  dobry den,zrusil jsem v zari 2012 smlouvu o pojisteni vozidla ale nedal jsem to do depozitu.tak bych se chtel optat jestli by to slo este pojistit od toho zari a pokud ano tak kde.dekuji

Napište komentář