Přepis auta na jiného majitele

Přidáno 10.01.2013 213 Komentářů

Převod autaPřepis auta na jiného majitele je při troše štěstí otázkou pár hodin. Po prodeji vozidla musí svůj díl práce udělat prodejce i kupující.

Povinnosti prodejce

Prodejce bude muset zajít na dopravní inspektorát na městském úřadu obce s rozšířenou působností, pod kterou on a jeho vůz spadají. Tam vozidlo odhlásí. Odhlášení bude zaznamenáno do technického průkazu, který pak předá kupujícímu.

Povinnosti prodejce tímto končí, ale ve svém zájmu by měl ještě co nejdříve zrušit povinné ručení, aby zbytečně neplatil za něco, co nevyužívá a ani využívat nemůže.

 

Povinnosti kupujícího

Kupující bude mít povinností více. Po odhlášení vozidla prodejcem si ho nechá nejprve pojistit. Tím do ruky dostane další důležitý doklad, zelenou kartu.

U ojetých vozidel je potřeba také absolvovat evidenční prohlídku, která prověří původ a stav vozidla. Se všemi potřebnými doklady (zelená karta, protokol o evidenční prohlídce, technický průkaz, doklad o STK, vyplněná žádost o registraci vozidla) pak zajde na svůj dopravní inspektorát, kde zaplatí poplatky za převod auta (800 Kč za převod auta, případně ještě eko daň pro vozidla, která splňují normu EURO 0,1,2).

Pokud je vše v pořádku, dopravní inspektorát zanese nové údaje do technického průkazu, přidělí SPZ (pokud na vozidle nezůstaly původní, při jízdě s vozidlem je potřeba používat převozní značky, než Vám inspektorát přidělí tyto nové) a nový majitel může vozidlo naplno využívat.

 

Přepis auta na jiného majitele nemusí provádět nový majitel?

Je to tak, k přepisu můžete zplnomocnit i jinou osobu, která tuto plnou moc bude muset předložit při registraci na dopravním inspektorátu. Plná moc k přepisu vozidla musí obsahovat hodně údajů, proto doporučujeme si z internetu stáhnout její vzor.

Vzor ke stažení zde

Žádost o registraci vozidla – vzor

 

Přepis auta – ceník

Vozidlo nesplňuje EURO 0 Vozidlo splňuje EURO 1 Vozidlo splňuje EURO 2
Eko daň už byla jednou zaplacena 800 Kč 800 Kč 800 Kč
Eko daň ještě zaplacena nebyla 10 800 Kč 5 800 Kč 3 800 Kč

 

Aktuální informace o přepisu vozidla na povinneruceni.top


Nenašli ste zde to co jste hledali?

Napište to do komentářu a my požadované informace doplníme. Totéž platí i pokud se Vám na webu neco nelíbí, nebo jste našli nejakou chybu.

Komentáře

« Older Comments Newer Comments »
 1. Martin N. says:

  Ahoj, koupil sem auto a chci se zeptat na SPZ jestli tedko zustavaj ty samé SPZ nebo si musím zažádat o nové protože sem už slišel mnoho reakcí a a neschodujou se,tak nevim jestli s tim mužu vubec jezdit

  dekuji Martin

 2. Petr says:

  Chci prodat přivěs za osobní vozidlo.Jaký se platí poplatek? A jak postupovat. Dškuji

 3. Libor says:

  Dobrý den,
  je možné přihlásit od 1.7.2016 auto na DI v jiném městě než mám trvalé bydliště ?
  Děkuji

 4. renata says:

  kde se nyní provádejí v praze prevody aut,děkuji

 5. Lada says:

  Prodal jsem auto a šel na DI je odhlásit, úřad však NECHCE žádost přijmout, protože Nový vlastník auto ještě nepřihlásil, co mám dělat? Nový majitel se mnou přestal komunikovat…

 6. Natalka says:

  Dobry den, prodala auto, chci odhlasit povinne ruceni ale nevim jestli auto uz nahlasil novy majitel. Jak bych to mohla dozvedet ze auto je prepsano? Nebo muzu bez obav odhlasit na to auto povinne rucen? Prosim o radu..

 7. Stupina Alois says:

  Dobrý den.
  Chci prodat auto. Je z roku 1999. Má splněno Euro normu 2. Pokud vím, na konci roku 2015 chtěli ekodaň zvýšit.
  1/ Zůstaly poplatky stejné, tedy 3000 Kč u Eura 2
  2/ Ekodaň se platí, pokud se jedná o první přepis vozidla v ČR na druhého českého majitele. Nikde není ani slovo v zákoně o tom,že se ekodaň musí zaplatit alespoň jednou. Je pouze psáno, že se platí při prvním převodu. Tohle už by byl druhý převod, a původně v roce 2004 v době prvního převodu daň zaplacena samozřejmě nebyla, protože žádný zákon nebyl. Opakuji, v zákoně psáno o povinnosti alespoň jednou zaplatit ekodaň zmínka není. Tak jak to je?
  Děkuji za odpověď.

 8. Lenka Křemenáková says:

  Dobrý den,
  budu kupovat od babičky auto, která ze zdravotních důvodů už s ním nemůže jezdit. Ovšem zaplatila již pojištění na tento rok a mě by zajímalo zda musím při přepisu platit znovu pojištění nebo zda si mohu ponechat její, když už je zaplacené a nabízí mi ho. Děkuji za odpověď.

 9. Jiřina Pavlíková says:

  Prosím o radu, koupila jsem auto které bylo dovezené majitel to dal na STK s tím že si auto hotové odvezu a doklady k tomu pošle poštou ,to se nestalo. Mám jen k tomu kupní smlouvu o zaplacení nic víc, je to i bez razítka že to není třeba.Moc děkuji Pavlíková

 10. Alois Hampl says:

  budu platit ekodan auto r. v. 2006 Fabia

 11. Alexandr Verecký says:

  Budu prodávat auto r.v.2013 KIA a zároveň (ve stejný den)budu kupovat nové auto KIA. Mohu použít SPZ ze starého auta na nové?

 12. Dagmar Kousalová says:

  Dobrý den. Doma nastaly problémy, manžel si chce pořídit nové auto a požaduje, abych si stávající, které má napsané na sebe, převedla na svou osobu a kompletně převzala veškerou odpovědnost – pojistky, atd. Auto tedy nekupuji. Zůstává postup přehlášení stejný, jak uvádíte, když se např. auto kupuje od jiného majitele?Musím absolvovat evidenční prohlídku a všechny další kroky, když je auto v rodině a běžně s ním jezdím? Musím zrušit povinné ručení na manžela a založit nové na svoje jméno?
  Za odpověď předem děkuji. S pozdravem D. Kousalová

 13. karla says:

  Dobrý den, mám dotaz. Koupila jsem auto a čekám na přepsání. Pojistku,Stk vše zařízené. Mohu během přepisu auta jezdit na kupní smlouvu? (prodávající je na služební cestě a jeho žena je neschopná přepis zařídit sama) Předem moc děkuji za odpověď.

 14. Pavel says:

  Dobrý den, mám dotaz, koupil jsem auto v bazaru, tam mi řekli, že doklady tj. malý a velký techničák mi pošlou.Uběhlo osm dní a stále jsem nic neobdržel, abych mohl jít auto zaevidovat na mé jméno. Potom mám oba T.P. a plnou moc zaslat do Prahy, aby mě tam přihlásili. Můžu jezdit s autem, když mám uzavřenou pojistku a jen kupní smlouvu, ale doklady prozatím ne? Nehrozí mi pokuta?

 15. Michal says:

  Dobrý den,koupil jsem motocykl v jižních čechách a jsem ze severních.Jaký je postup při přepisu?Děkuji

 16. Pavel Plánka says:

  Jak to prosím funguje v případě koupě vozidla od soukromé osoby třeba o víkendu,když jsou všechny úřady uzavřeny?

 17. Andrea says:

  Dobry den, koupila jsem auto z Havlickova Brodu, majitel dal overenou plnou moc na prepis a ja se chci zeptat, jestly musim ject tam a odhlasit to nebo staci ta plna moc a prihlasit to v miste bydliste Rokycany. Dekuji

 18. Josef says:

  Dobry den otec mi daruje auto bohuzel auto je na nemeckych znackach protoze otec je nemce.chci poprosit o radu jak mam postupovat dekuji

 19. Petr says:

  Dobrý den!
  Chci se zeptat… koupil jsem vozidlo z bazaru, ten provedl odhlášení a já teď půjdu přihlásit. Nicméně na vozidle jsou “pražské” RZ, které na OA nechci. Jak lze dosáhnout toho, abych při přihlášení OA na moji osobu dostal RZ nové?
  Děkuji!
  PH

 20. Hedvika says:

  Dobrý den, musím mít k přepisu kupní smlouvu?Auto, které je napsané na bývalého manžela, ale užívám ho léta já chci dát bratrovi. Musíme sepsat nějakou kupní smlouvu, nebo bude stačit od bývalého manžela podepsaná plná moc k přepisu auta?
  Děkuji

  • ExpresníPojištění.cz says:

   Kupní smlouva neni podmínkou, nakolik se dá uzavřít i ústně.

   • Hedvika says:

    A k přepisu majitele je nutné auto odhlásit a znova přihlásit, nebo to lze vyřídit Žádostí o zápis změny údajů v registru silničních vozidel?

 21. Honza says:

  Dobrý den,
  chápu správně, že pokud jsem již jednou Eko daň zaplatili při dalším převodu daň již platit nemusím?

 22. Žaneta says:

  Dobrý den, dne 25.3.2014 jsem si byla pojistit nove auto, ktere jsem si koupila. Pote jsem sla na magistrat prihlasit vuz na sebe a dostala jsem nove spz. Zelenou kartu mam ale stale na starou spz, navic jsem jeste povinne ruceni dosud nezaplatila. Musim cekat nez mi vystavi novou zelenou kartu na novou spz a pote jezdit? Nebo mohu jezdit uz se starou kartou? A jaka je lhuta k zaplaceni pojistky? (mam cvrtletni platby) ?

  • ExpresníPojištění.cz says:

   Zaplatit pojistku byste měla hned, protože vám hrozí pokuta od čkp. Změnu spz nahlašte na pojištovně.

 23. Václav Holoma says:

  Dobrý den,
  Budu si kupovat ojeté auto, v pondělí jde na přepis na úřad. Rád bych se zeptal, zda je možné zaplatit povinné ručení ještě před přepisem vozu? Budu moci s tímto autem (v případě zaplaceného povinného ručení) po přepisu odjet? Za jak dlouho musím zařídit na STK evidenční kontrolu a zapsat se do registru vozidel?
  Děkuji, Holoma

  • ExpresníPojištění.cz says:

   Povinné ručení je nutné sjednat k datu, kdy se stanete vlastníkem vozu (na číslo VIN, spz doplníte do smluvy později-informujte se u konkréntni pojišťovny). Do registru se musíte zapsat do 10 pracovních dnů.

 24. Eva says:

  Dobrý den, koupila jsem auto od kamarádky, (takže bez kupní smlouvy) ráda bych ho přepsala na sebe, ale protože mi není 25 a měla bych neskutečně drahé povinné ručení, potřebovala bych, aby na sebe povinné ručení měla mamka.
  Je možné to udělat tak, abych já byla majitel a provozovatel a na mamku bylo jen pojištění, a nebo musí být mamka provozovatel? Dále by mě tedy zajímalo, jaký je postup přepisu, když je provozovatel jiný, než vlastník. Musí být mamka u veškerého obíhání příslušných úřadů, nebo stačí plná moc? A chápu dobře, když jsem ze stejného kraje, jako kamarádka, nemusím měnit SPZ. Děkuji mnohokrát z odpověď.

 25. pavel says:

  dobry den mam dotas musim mi trvaly pobyt kdyz chci prihlasit auto nebo staci prechodny

 26. baz says:

  Dobrý den,
  jak je to s eko dani při převodu vozu ze zahraničí? chtěl bych koupit vůz z r. 1977 registrovaný na Slovensku, kolik zaplatím na eko dani? Platí se vždy, i když je poplatek uhrazen už v zemi, kde je vůz registrován?

  • ExpresníPojištění.cz says:

   Ekologické poplatky jsou vybírány při první registraci vozidla dovozeného ze zahraničí.

 27. Jiřina Urbanová says:

  Dobrý den,
  vloni v říjnu mi zemřel otec.Zůstala po něm Škoda Felicie, z r.1996. Pokud by připadla v rámci dědictví matce (která, je již také v důchodu-co vše je potřeba k převodu a kolik to bude stát, musí se platit i ekodaň? Mohu ev.převod vyřídit já s její plnou mocí? Děkuji

  • ExpresníPojištění.cz says:

   1. přímý dědic se dostaví na úřad kde má trvalé bydliště, předloží usnesení o dědickém řízení s vyznačením nabytí právní moci, že kterého vyplývá kdo zdědil auto
   2. předloží velký a malý TP, zelenou kartu z pojišťovny a pokud je auto přihlášeno v jiném kraji, i značka k autu
   3. dědic bude zapsán do registru bez poplatků a eko-daně , na počkání

   Nebo to vyřídite vy s její plnou mocí, jak píšete.

 28. Radek says:

  Dobrý den, v rámci procesu převodu vlastnictví vozu, který zakoupila přítelkyně musíme s vozem projít evidenční kontrolou. Vlastníkem je přítelkyně. Mohu dojet na evidenční kontrolu sám bez plné moci nebo je nutná plná moc, popř. aby přítelkyně na ev. kontrolu zajela sama. Děkuji

 29. Irena says:

  Dobrý den,
  musím jít znovu na evidenční prohlídku, pokud ji původní majitel má z roku 2013? A mám o ní protokol?

  Děkuji, hezký den

  • ExpresníPojištění.cz says:

   Ano, evidenční prohlídku musíte absolvovat při každém přihlášení auta.

 30. Daniela says:

  Dobrý den, vlastník auta-manžel, se kterým už nezijeme ve spol.domacnoeti-ja s autem denne jezdim a vse kolem i hradim a chci byt vylucnym majitelem vozidla.V SJM nelze darovat manzel manzelce..je to tak? Lze tedy toto uskutecnit tak že manžel daruje vozidlo dospele dceri a ta ho nasledne daruje me? Co pro to musime udělat aby to bylo co nejrychlejší a nejjednodušší. děkuji

  • ExpresníPojištění.cz says:

   Dobrý den, toto je otázka spíše pro právníka z oblasti občanského práva.

Napište komentář