Povinná výbava osobního automobilu 2019

Přidáno 23.08.2012 54 Komentářů

Povinná výbava motorových vozidel je stanovena závaznou vyhláškou – trestem za nedodržení povinné výbavy je bloková pokuta ve výši až 2 000 Kč. Největší motivací by však pro každého řidiče mělo být, že povinná výbava je užitečná a může zachránit život:

 

Náhradní elektrické pojistky Jedna od každého druhu
Náhradní žárovky Jedna od každého druhu vnějšího osvětlení a signalizace
Zvedák (hever) Není součástí povinné výbavy pro vozidla, která mají všechny pneumatiky takzvaně dojezdové, nebo opravitelné bez demontáže
Klíč na matice
Rezerva (náhradní kolo)
Reflexní vesta
Výstražný trojúhelník
Lékárnička Nová od 19. 7. 2011

Silně doporučujeme vozit i Evropský formulář záznamu o dopravní nehodě, protože si tím výrazně usnadníte povinnost zaznamenat všechny požadované údaje při nehodě, ke které nevoláte policii. Bez formuláře, navíc v šoku po nehodě, můžete na mnoho údajů zapomenout.

Chcete i Vy ušetřit několik tisíc korun?

Potěšitelné je, že po mnoha letech změn se povinná výbava auta 1.1.2019 nijak nezměnila.

 

Povinná zimní výbava

Od listopadu 2011 platí celoplošná povinnost mít obuty zimní pneumatiky vždy od listopadu do března. Tato povinnost je ale vázána na povětrnostní podmínky – v případě, že silnice není namrzlá, ani zasněžená (a zároveň lze očekávat, že po dobu naší jízdy ani nebude), můžeme využívat letní pneumatiky. Kdy tedy přezout?

  • Odborníci doporučují provést změnu v případě, že teploty dlouhodobě klesnou pod 7 stupňů celsia. Kvůli zvýšené pravděpodobnosti námrazy a sněhu i díky zhoršeným vlastnostem letních pneumatik při nižších teplotách.

 

Povinná výbava motocyklu

Oproti automobilové je povinná výbava motocyklu velmi střídmá a obsahuje pouze dva předměty:

  • Lékárničku
  • Jednu od každého druhu pojistek

 

Povinná výbava ve světě

S českou povinnou výbavou byste se ve světě do problémů dostat neměli – donedávna byl problém, že například povinná výbava auta v Rakousku a jiných zemích obsahovala reflexní vestu pro řidiče, ale od roku 2011 je tato povinnost zavedena i v ČR. Pozn. V Rakousku je akceptovatelná pouze reflexní vesta oranžové barvy. Povinná výbava auta na Slovensku je taktéž podobná té naší a nic vám chybět nebude.

 

 

Povinná výbava kola

Nejen motorová vozidla mají předepsanou povinnou výbavu. Jízdní kola musejí být vybavena:

  • Dvěma brzdami
  • Odrazkami po všech stranách kola – přední je bílá, zadní červená a boční jsou oranžové. Tyto odrazky mohou být umístěna na kole i na oděvu cyklisty. Odrazky musejí být i na bocích šlapek.
  • Při snížené viditelnosti musí být kolo vybaveno předním světlem a zadní blikačkou, opět platí bílé světlo vpředu, červené vzadu.
  • Pro osoby do 15 let jsou povinné i přilby.

Nenašli ste zde to co jste hledali?

Napište to do komentářu a my požadované informace doplníme. Totéž platí i pokud se Vám na webu neco nelíbí, nebo jste našli nejakou chybu.