Povinná výbava osobního automobilu 2019

Přidáno 23.08.2012 54 Komentářů

Povinná výbava motorových vozidel je stanovena závaznou vyhláškou – trestem za nedodržení povinné výbavy je bloková pokuta ve výši až 2 000 Kč. Největší motivací by však pro každého řidiče mělo být, že povinná výbava je užitečná a může zachránit život:

 

Náhradní elektrické pojistky Jedna od každého druhu
Náhradní žárovky Jedna od každého druhu vnějšího osvětlení a signalizace
Zvedák (hever) Není součástí povinné výbavy pro vozidla, která mají všechny pneumatiky takzvaně dojezdové, nebo opravitelné bez demontáže
Klíč na matice
Rezerva (náhradní kolo)
Reflexní vesta
Výstražný trojúhelník
Lékárnička Nová od 19. 7. 2011

Silně doporučujeme vozit i Evropský formulář záznamu o dopravní nehodě, protože si tím výrazně usnadníte povinnost zaznamenat všechny požadované údaje při nehodě, ke které nevoláte policii. Bez formuláře, navíc v šoku po nehodě, můžete na mnoho údajů zapomenout.

Chcete i Vy ušetřit několik tisíc korun?

Potěšitelné je, že po mnoha letech změn se povinná výbava auta 1.1.2019 nijak nezměnila.

 

Povinná zimní výbava

Od listopadu 2011 platí celoplošná povinnost mít obuty zimní pneumatiky vždy od listopadu do března. Tato povinnost je ale vázána na povětrnostní podmínky – v případě, že silnice není namrzlá, ani zasněžená (a zároveň lze očekávat, že po dobu naší jízdy ani nebude), můžeme využívat letní pneumatiky. Kdy tedy přezout?

 • Odborníci doporučují provést změnu v případě, že teploty dlouhodobě klesnou pod 7 stupňů celsia. Kvůli zvýšené pravděpodobnosti námrazy a sněhu i díky zhoršeným vlastnostem letních pneumatik při nižších teplotách.

 

Povinná výbava motocyklu

Oproti automobilové je povinná výbava motocyklu velmi střídmá a obsahuje pouze dva předměty:

 • Lékárničku
 • Jednu od každého druhu pojistek

 

Povinná výbava ve světě

S českou povinnou výbavou byste se ve světě do problémů dostat neměli – donedávna byl problém, že například povinná výbava auta v Rakousku a jiných zemích obsahovala reflexní vestu pro řidiče, ale od roku 2011 je tato povinnost zavedena i v ČR. Pozn. V Rakousku je akceptovatelná pouze reflexní vesta oranžové barvy. Povinná výbava auta na Slovensku je taktéž podobná té naší a nic vám chybět nebude.

 

 

Povinná výbava kola

Nejen motorová vozidla mají předepsanou povinnou výbavu. Jízdní kola musejí být vybavena:

 • Dvěma brzdami
 • Odrazkami po všech stranách kola – přední je bílá, zadní červená a boční jsou oranžové. Tyto odrazky mohou být umístěna na kole i na oděvu cyklisty. Odrazky musejí být i na bocích šlapek.
 • Při snížené viditelnosti musí být kolo vybaveno předním světlem a zadní blikačkou, opět platí bílé světlo vpředu, červené vzadu.
 • Pro osoby do 15 let jsou povinné i přilby.

Nenašli ste zde to co jste hledali?

Napište to do komentářu a my požadované informace doplníme. Totéž platí i pokud se Vám na webu neco nelíbí, nebo jste našli nejakou chybu.

Komentáře

 1. Marie says:

  Chci se zeptat.Pojedeme do Madarska.Jaká je povinná výbava auta.Nikde jsem to nenašla.Za druhé nechápu proč píšete že s naší výbavou auta se obejdeme v jiných zemích bez problémů.Proto že když pojedu jenom do Polska tak tam bych dostala hned pokutu za to že nemám hasičský přístroj.Tak kde je pravda?

 2. vladimir says:

  Zajímá mě doba platnosti lekárničky

 3. Radovan says:

  Dobrý den,
  o jarních prázdninách jedu s rodinou do Rakouska lyžovat. Mám sněhové látkové řetězy. Jsou tolerovány v Rakousku nebo musím mít ty klasické z řetězových kovových článků? Radovan

 4. Pěnička Bohuslav says:

  Dobrý den,jaké je maximální stáří autolékárny?

 5. Martin says:

  Dobry den. Chtěl jsem se zeptat jestli mohu mit na technickou kontrolu misto rezervniho kola sprej na opravu pneumatik.

 6. Eva says:

  Dobrý den,
  je v Rakousku a Německu povinný střešní box na auto na lyže? Nebo je možné vézt lyže v autě?
  děkuji

 7. Hana says:

  Dobrý den. Chceme jeď na Slovensko a chci se zeptat jestli musíme mít všichni v autě svoje reflexní vesty jestli je to povinné

 8. Petr says:

  Dobrý den,chci se zeptat slyšel jsem, že když jedu do Itálie z Česka tak u sebe nesmím mít kanystry nafty/benzinu. Ani v Itálii je nesmím v autě vozit chci se zeptat co je na tom pravda děkuji.

 9. Petr says:

  Dobrý den, chci se zeptat je povinnost mít u sebe hasící přístroj v Rakousku a v Itálii? A jestli vadí když v Rakousku mám jen žluté – fosforečné výstražné vesty a ne oranžové díky.

 10. Vlasta says:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli musím mít na Slovensko řetězy, hasičák a kolik vest musím mít v autě. Jedeme teď v únoru. Děkuji za odpověď

  • Richard says:

   Dobrý den, řetězy a hasicí přístroj není součástí povinné výbavy na Slovensku. Reflexní oděv (vesta) je povinný jenom pro řidiče. Případě nouzového zastavení ji však musí mít na sobe všechny osoby, které z auta vystoupí. Reflexní oděv musí být v dosahu řidiče.

 11. Marie Kropackova says:

  Slysela jsem ze je od 1.1. 2015 povinny hasicsky pristroj jako vybava v aute. Chtela bych vedet co je na tom za pravdu. Dekuji Kropikova

  • ExpresníPojištění.cz says:

   Dobrý den. V rámci ČR není hasicí přístroj součástí povinné výbavy auta.

 12. novanský says:

  Chci se zeptat, zda je stále platná Vídeňská konvence o provozu silničních vozidel z roku 1968? Podle ní je povinnou výbavou vozidla to vybavení, které je závazné v zemi registrace vozidla.
  Jak v dnešní době heterogenních požadavků jednotlivých zemí dostát různorodým požadavkům jednotlivých zemí – Např. Itálie, povinnost mít ve voze plnohodnotnou rezervu, když vozidla s homologací pro český trh toto ani neumožňují. A další…..

  • ExpresníPojištění.cz says:

   Podle Vídenské úmluvy by pro jednotlivé státy mělo být dostačující, pokud řidič vozidla má povinnou výbavu, která odpovídá zemi, kde má registrované vozidlo.

 13. Václav says:

  Vyměnil jsem již zimní pneu za letní a nyní jsem se dověděl, že mám jet přes Rakousko do Maďarska 7.dubna 2014. Mám zpět přezout na zimní pneu ?
  Děkuji za info F.V.

 14. Tom says:

  Dobrý den, může sedět na sedadle spolujezdce dítě 13-ti leté, 155cm vysoké. Dík

 15. MiraS says:

  Kolik bočních odrazek musí být po každé straně kole? Bývalo to tak, že např. ve výpletu předního kola 2ks, ve výpletu zadního také 2 ks..

  • ExpresníPojištění.cz says:

   Kolo musí být vybaveno: zadní odrazkou červené barvy, přední odrazkou bílé barvy, odrazkami oranžové barvy na obou stranách šlapátek, na paprscích předního nebo zadního kola nebo obou kol nejméně jednou boční odrazkou oranžové barvy na každé straně kola.

 16. Petra says:

  Dobrý den, na Slovensko do tater jsou nutné sněhové řetězy jako součást povinné výbavy do osobního vozidla? Děkuji za odpověď

 17. Tomas says:

  Dobry den,
  rad bych se zeptal, jestli musi byt ve vybave pri navsteve Rakouska snehove retezy nebo staci mit auto 4×4. Diky

  • admin says:

   Dobrý den. V období od 1. listopadu do 15. dubna smějí řidiči aut s hmotností nepřesahující 3 500 kg za zimních provozních podmínek použít vozidlo pouze tehdy, pokud je vybaveno povinnou zimní výbavou, t.j. mají na všech kolech namontovány zimní pneumatiky nebo nasazeny sněhové řetězy na kolech hnací nápravy. Sněhové řetězy jsou povoleny pouze když je povrch vozovky pokryt souvislou sněhovou pokrývkou nebo ledem.

 18. Jitka says:

  Je řidič povinen vozit s sebou hasící přístroj?

 19. Klára says:

  dobrý den,
  dočetla jsem se, že v případě užívání auta, jehož nejsem vlastníkem, musím v Rakousku mít potvrzení se svolením o užívání. Stačí obyčejný podpis vlastníka, nebo musí být notářsky ověřený? A jak by, prosím, měl takový text přibližně znít? Děkuji za odpověď.

  • ExpresníPojištění.cz says:

   Dobrý den, máte pravdu. Stačí obyčejné splnomocnění od majitele vozidla. Toto platí třeba i v Chorvatsku, Německu nebo Polsku.

 20. Milada Čapková says:

  Existuje někde na webu přehled, kde jsou už umístěny značky povinné zimní výbavy a kde ne? (Tam, kde je značka, se platí pokuty i při dobrém počasí.) Zajímá mě okres Blansko. Jestli ano, napište, kde. Díky MC

 21. Aleš says:

  Prosím vás je povinná zimní výbava na všech silnicích nebo na označených značkou – povinná zimní výbava od 1. listopadu?

  • ExpresníPojištění.cz says:

   Povinnost mít zimní pneumatiky je stanovena, když se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza. Povinnost je stanovena zákonem od 1. listopadu do 31. března.
   Tam, kde se objeví dopravní značka Zimní výbava, je povinnost užití zimních pneumatik za každého počasí, tedy i v případě příznivých klimatických podmínek.

 22. Lenka says:

  Není třeba vybavovat auto výbavou země do které jedu. Ale mít výbavu země, kde je registrováno.

 23. Vlastimil says:

  Dobrý den, jaká je povinná výbava při návštěvě Slovenska, musí mít reflex.vesty všichni a mají i jinou výbavu děkuji.

  • admin says:

   Je stejná jako v ČR. Vestu stačí mít pouze jednu.

   • peter says:

    jedna vesta nestači je zmena,novy zakon uklada mat reflexne vesty podla počtu miest na sedenie vo vozidle,a je povinny hasiaci pristroj.

    • ExpresníPojištění.cz says:

     Na Slovensku je hasicí přístroj povinný pouze v nákladních vozidlech a vesta stačí jedna (§ 16 vyhlášky MDPT SR č. 464/2009 Z. z)

 24. Hana Richterová says:

  Dobrý den,prosím, slyšela jsem, že v Rakousku je povinná reflexní vesta pouze oranžové barvy? Co je na tom pravdy? Děkuji za odpověď.

 25. fjkdfhsfh says:

  Kolik vest potřebuji pro 4 lidi co jedou v aute?

  • admin says:

   V případě nehody vestu musí mít na sobě každý, kdo vystoupí z vozidla.

   • czk9 says:

    Admin se plete: dle zákona musí byt v aute jedna vesta pro ridice.V pripade, ze ještě někdo vystoupi z auta,je bran jako chodec a musí mit na sobe pouze reflexni prvky jako chodec mimo obec./na rukavu,nohavicich a pod.

 26. helena says:

  Zravím, a tažné lano?

 27. admin says:

  Dobrý den, je povinná od 1.1.2011 i pro motocykly.

 28. Jitka Vrabcová says:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli je hasicí přístroj v povinné výbavě auta v Rakousku.Děkuji Vrabcová

 29. Lucie Jirkalova says:

  a co delat v pripade kdy nase auto nema vnejsi zarovky a vymena svetla se musi delat pouze v servisu jelikoz se vyndava cele svetlo a meni se za nove?

Napište komentář