Koupě ojetého vozu

Přidáno 30.10.2012 11 Komentářů

Pokud si kupujete ojeté vozidlo, nestačí jenom zaplatit a odjet. Musíte zařídit celou řadu formalit, bez kterých vozidlo nebudete moci provozovat.

 

Jak koupit?

Máte v zásadě tři možnosti – buď dovoz aut ze zahraničí, bazar aut, nebo koupě od soukromé osoby.

U prvního případu si dejte pozor – je vozidlo způsobilé k provozu na našich silnicích? Nebude potřeba provést homologace? Zejména u vozidel s volantem na pravé straně jsou velké problémy a jejich provoz v ČR je možný pouze při udělení výjimky. Takže dovoz vozidla z Anglie se může ukázat jako nepřekonatelný problém. Naopak, dovoz aut s Německa bývá často bezproblémový. Velmi levná a atraktivní auta jsou i na americkém trhu, ale dovoz aut z USA je zase nákladný a ani nízká cena vozidel ho nevynahrazuje.

Chcete i Vy ušetřit několik tisíc korun?

 

Pojištění

Abyste s koupeným vozidlem mohli na silnici, musí být pojištěno – budete tedy potřebovat zelenou kartu, kterou Vám vydá pojišťovna po zaplacení povinného ručení.

 

Převozní značky

Pokud na vozidle nezůstávají původní SPZ, budete potřebovat takzvané převozní značky, které jsou platné 10 dnů od prodeje vozidla. Převozní značky můžete podle zákona použít pouze k zařízení všech potřebných formalit s přihlášením vozidla – nejčastěji jde o evidenční kontrolu a převoz na dopravní inspektorát, na kterém budete vozidlo přihlašovat.

 

Prodej ojetých vozů přes inzerát

Přímý prodej ojetých vozidel mezi soukromými osobami je stále oblíbený a hojně využívaný. Přestože soukromé inzeráty prodej aut zvýhodňují pro prodejce i kupujícího (odpadá prostředník ve formě autobazaru), je potřeba si dávat velký pozor – všechny informace o původu vozidla si budete muset vyhledat sami, nebudete se moci spolehnout na záruky a pomoc autobazaru. Na druhou stranu většina autobazarů stejně do případných sporů nezasahuje a odpovědnosti se vyhýbá, takže koupě od soukromé osoby o tolik riskantnější nebývá.


Nenašli ste zde to co jste hledali?

Napište to do komentářu a my požadované informace doplníme. Totéž platí i pokud se Vám na webu neco nelíbí, nebo jste našli nejakou chybu.