Kdy přezout na letní pneumatiky?

Přidáno 6.04.2016 Žádné komentáře

Odhadnout správnou dobu, kdy bychom měli přezout ze zimních na letní pneumatiky, není vůbec jednoduché. To nám totiž zákonem stanovila vláda naší malé republiky. Přezout na letní pneumatiky, je plně v režii samotných řidičů. A kdy že přijde ten pravý čas na výměnu obutí našich dvoustopých miláčků?

Češi jsou v mnohém velice svérázný národ. Pověstní jsme zejména svou šetřivostí, se kterou se setkáváme nezřídka kdy i na silnicích. Mnoho řidičů proto tak zvaně „dojíždí“ starší zimní pneumatiky. Toto „čecháčkovství“ bývá ale velmi často nebezpečným špásem. Řidiči si totiž mnohdy neuvědomují, že rozdíl mezi zimní a letní pneumatikou, není jen v odlišném dezénu, ale zejména v odlišné směsi. Zimní pneumatiky jsou postaveny pro co nejvyšší přilnavost při nízkých teplotách. To znamená, že pokud je pneumatika používána v teplých jarních a letních měsících, poskytuje řidiči výrazně nižší přilnavost na povrchu vozovky a zároveň se brzdná dráha vozu prodlužuje až o 20 %.

Navíc, „dojížděním“ zimních pneumatik řidič vlastně ani neušetří. Ano, ušetří peníze za koupi nových pneumatik. Neuvědomuje si ale, že zimní pneu mají násobně vyšší valivý odpor, v porovnání se svými letními protějšky. To přirozeně znamená vyšší spotřebu paliva. A právě to, co ušetříte za pneumatiky (a často i mnohem více), investujete do paliva.

​Kdy tedy přijde ten pravý čas pro výměnu?

Pokud nahlédneme do zákona o silničním provozu, zjistíme, že je řidič povinen na svém voze mít obuty zimní gumy od 1. listopadu do 31. března. Ovšem to platí pouze v případě, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, námrazy a pokud lze takovou situaci vzhledem k počasí a povětrnostním podmínkám předpokládat.

Při přezouvání tedy stále musíme přihlížet k aktuálnímu datu, který nám stanovuje zákon. Avšak mnohem důležitější je dlouhodobá předpověď počasí.

Jakmile se teploty dlouhodobě přehoupnou nad 7 stupňů Celsia, rozhodně byste měli co nejdříve přezout na letní pneumatiky. Při překonání této teploty, ztrácejí zimní pneumatiky své pozitivní vlastnosti, zatímco ty letní, fungují již od 7 stupňů Celsia přesně tak, jak by měly. Ovšem to neznamená, že jakmile ukáže vaše domácí meteorologická stanice teplotu 7°, poběžíte do nejbližšího pneuservisu. Nesmíme zapomenout na častou raní námrazu, kterou se rozhodně nevyplatí podcenit.

Povinnost jezdit na zimních pneumatikách je tak z hlediska zákonné povinnosti již za námi. Přesto se rozhodně vyplatí ještě nějaký ten den počkat. Ačkoli se odpolední teploty šplhají nad 10 stupňů Celsia, ráno často panují teploty pod zmiňovanou hranicí 7°.


Nenašli ste zde to co jste hledali?

Napište to do komentářu a my požadované informace doplníme. Totéž platí i pokud se Vám na webu neco nelíbí, nebo jste našli nejakou chybu.