Jak postupovat při dopravní nehodě

Přidáno 25.08.2012 2 Komentářů

Dopravní nehoda je vždy stresující událostí, která prověří naše vlastnosti a schopnosti zvládání krizových situací. Bez dostatečné teoretické i praktické přípravy se můžete dopustit chyb a opomenutí, která Vás v nejlepším případě budou stát jen hodně peněz, ale v nejhorším i zdraví, nebo život.

 

Karta první pomoci

Návod na zvládání dopravní nehody se hodí mít vždy u sebe, i když není součástí povinné výbavy – může jím být karta první pomoci, nebo jiný druh návodu pro zvládání dopravní nehody.


Chcete i Vy ušetřit několik tisíc korun?

1. Zastavte a zajistěte auto – ruční brzda, výstražná světla.

2. Zkontrolujte svůj zdravotní stav i jak je na tom posádka vozidla. Při jakémkoliv utrpěném zranění volejte 112 (155). Pokud je vyžadována první pomoc, vždy nejprve zastavíme silné krvácení. V případě absence životních funkcí (osoba nedýchá) provádíme srdeční masáž a umělé dýchání.

3. Před vystoupením z vozidla si nasaďte reflexní oděv. Místo nehody označte výstražným trojúhelníkem.

4. Pokud nedošlo ke zranění a škoda nepřesahuje 100 000 Kč, nemusíte volat Policii ani nikoho jiného. Musíte však vyplnit záznam o dopravní nehodě, který doporučujeme s sebou vždy v autě vozit (není součástí povinné výbavy, ale vyplnit záznam o dopravní nehodě formulář výrazně usnadní – na nic nezapomenete).

5. Pozor, u mnoha nehod se objeví havarijní služba, která za často přemrštěné ceny nabízí vyproštění, odtah a opravu vozidla. Využijte raději (a levněji) své asistenční služby, které Vám zaručuje například havarijní pojištění vozidel, ale v omezené míře i povinné ručení.

6. Zkontrolujte formulář o dopravní nehodě a nezapomeňte na jeho podepsání od všech zainteresovaných stran (Vy a viník/oběť nehody). Při neúčasti Policii musejí být všechny otázky vyřešeny na místě, včetně určení viníka nehody. Nepodepsaný protokol o dopravní nehodě Vám k ničemu nebude.

Evropský záznam o dopravní nehodě ke stažení

Havarijní pojištění vozidel

Dnes už poměrně levné havarijní pojištění dokáže ochránit Váš majetek i v případě, že jste viníkem nehody právě Vy. Pokud Vás čeká náročnější cesta (například dovolená autem v zahraničí), doporučujeme sjednat alespoň krátkodobé havarijní pojištění. Na naší stránce můžete snadno vyzkoušet srovnání havarijního pojištění, které Vám dokáže, že komplexní ochrana vozu nemusí být zas tak drahá a že se vyplatí.


Nenašli ste zde to co jste hledali?

Napište to do komentářu a my požadované informace doplníme. Totéž platí i pokud se Vám na webu neco nelíbí, nebo jste našli nejakou chybu.