Havarijní pojištění – klid a jistota na cestách

Přidáno 10.04.2015 1 Komentáře

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění přesně začíná tam, kde končí povinné ručení. Povinné ručení znamená pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jak už název napovídá, je povinné, tedy dané zákonem a hradí se z něj škody na majetku, zdraví nebo životě v případě, že zaviníte dopravní nehodu. Odškodnění proto nemusíte platit z vlastních finančních prostředků. Havarijní pojištění je naopak dobrovolné a ochraňuje především Váš vůz. Je to tedy pojištění majetkové. Nezvládne sice zabránit dopravní nehodě nebo krádeži, ale nahradí Vám případnou finanční ztrátu při takovýchto nešťastných událostech, které jak všichni víme, mohou nastat kdykoli. Lze z něj hradit i část škody v situaci, kdy vás někdo nabourá např. na parkovišti a od místa nehody ujede.

Před čím havarijní pojištění chrání?

Havarijní pojištění zabezpečuje majitele vozidla prakticky proti veškerým rizikům, které mu v souvislosti s vlastnictvím a provozem automobilu hrozí. Především před škodami způsobenými:

 • havárií,
 • vandalismem,
 • krádeží,
 • případně živelní událostí.

Jak vybrat havarijní pojištění?

Nabídka na našem trhu je velmi široká. Vybírejte proto důkladně, abyste si vybrali pro Vás tu nevhodnější variantu. Havarijní pojištění si totiž můžete nechat sestavit přesně podle Vašich potřeb. Nemusíte tedy zbytečně platit za pojištění rizik, která se Vás netýkají. Určitě nevybírejte jen podle ceny. Pojišťovny se přetahují o klienty a nabízí různé výhody a další bonusy. Nenechte se zlákat a plaťte jen za to, co opravdu využijete. Musíte tedy hledat kompromis mezi výší rizika, která Vašemu vozu hrozí, a cenou za pojištění.

All Risk

Čím dál více řidičů upřednostňuje plné krytí a pohodlí, proto je tento typ pojištění velmi oblíbený a často poskytován i se slevou. Kryje všechna běžná rizika, se kterými řidič může přijít do styku. Často bývají jeho součástí i další výhody, jako jsou asistenční služby zcela zdarma.

Aktualizujte pravidelně odhadní cenu vozu

Odhadní ceny automobilů velmi rychle klesají. Dokonce v prvním roce klesne jeho cena až na polovinu. Doporučujeme Vám tedy si nechat každý rok u své pojišťovny cenu aktualizovat, pojištění přecenit a tím ušetříte na pojistném. Jednoduše proč jezdit ve vozu s hodnotou 200 tis. Kč a platit pojistku jako by vůz měl hodnotu půl milionu. Pokud totiž nastane pojistná událost, uhrazena Vám bude stejně jen škoda dle aktuální hodnoty vozidla nikoli vyšší.

Spoluúčast

U výpočtu ceny pojištění hraje poměrně velkou roli výše spoluúčasti. Platí zde jednoduché pravidlo. Čím je spoluúčast vyšší, tím je menší cena pojištění. Spoluúčast je vyjádřena procentem na výši škody, kterou bude hradit sám pojistitel. Bývá od 0 % do 30 %. Je tedy potřeba zvolit vhodný kompromis mezi výší spoluúčasti a cenou za pojištění.

Ochraňte svůj vůz dalším zabezpečením, ušetříte na pojistném

Jestliže si chcete pojistit automobil proti krádeži, máte možnost si cenu pojištění snížit větším zabezpečením vozidla. Např. pokud budete mít alarm, imobilizér, zamykání volantu nebo řadicí páky nebo budete parkovat v uzavřené garáži, cena půjde dolů.

Cena

Cena havarijního pojištění se odvíjí především z částky, na kterou budete automobil pojišťovat. Dále se bere v úvahu jeho stáří, výbava, region, kde bydlíte, věk majitele, spoluúčast, ale také fakt, zda máte u pojišťovny uzavřeno více pojištění. Můžete získat zajímavou slevu. Pokud se v tomto ohledu příliš neorientujete, lze využít služeb pojišťovacího makléře, které jsou zdarma, nebo nejrůznějších internetových kalkulaček.

Možnosti připojištění

Každá pojišťovna se snaží nabídnout klientovi maximální služby, proto nabízí nejrůznější připojištění. Nejčastěji bývá k havarijnímu pojištění sjednáno připojištění:

 • Pojištění skel na vozidle
 • Úrazové pojištění řidiče, nezletilých dětí pojistníka, nebo i dalších osob ve vozidle
 • Pojištění dětské autosedačky
 • Asistenční služby – varianty s nebo bez náhradního automobilu, cena za pronájem a doba, na kterou může být půjčen
 • Poškození nebo odcizení zavazadel při havárii
 • Plná úhrada opravy vozidla v zahraničí
 • Pojištění právní asistence

Pokud budete mít sjednáno kvalitní havarijní pojištění, můžete být na všech svých cestách jak po České republice tak po zahraničí naprosto klidní. Pokud se cokoli stane, bude o Vás postaráno včetně přistavení náhradního vozu, abyste ve své cestě mohli pokračovat dál.


Nenašli ste zde to co jste hledali?

Napište to do komentářu a my požadované informace doplníme. Totéž platí i pokud se Vám na webu neco nelíbí, nebo jste našli nejakou chybu.