Příprava na zimu
Každý motorista musí své vozidlo na každou zimu připravit – neudělá-li to, vůbec neodstartuje, nebo skončí v prvním příkopu. Kromě tradičních úkonů je od roku 2011 od listopadu do března ze zákona nutné mít obuté povinné zimní pneumatiky (povinnost ale platí s ohledem na počasí). Jak nenechat zimu, aby Vás zaskočila?
1. Povinná zimní výbava
Povinné zimní pneumatiky, vždy od listopadu do března celoplošně, jsou stále podpořeny místní značkou „Povinná zimní výbava“. Tato značka označuje úsek komunikace, na kterém musíte ve vyznačeném období používat povinné zimní pneumatiky bez ohledu na počasí, které je kritériem pro platnost celoplošného příkazu.
- Minimální hloubka dezénu zimní pneumatiky jsou 4mm (Tip: Zimní pneumatiky s mělčím dezénem můžete využívat jako letní, kde postačuje hloubka dezénu 1,6mm)
2. Nemrznoucí kapalina do chladiče
Zde je potřeba hlídat poměr nemrznoucí směsi a destilované vody. Také je vhodné se držet jedné konkrétní směsi (používají se různé nemrznoucí látky).
3. Nemrznoucí směs do ostřikovačů
I v zimě budete ostřikovače potřebovat. Nedoporučuje se nakupovat směsi na čerpacích stanicích, kde jsou předražené. Nemrznoucí směs do ostřikovačů raději kupte v některém velkém marketu ve výhodném objemnějším balení.
4. Péče o skla
Skla Vašeho vozidla jsou v zimě pod velkým náporem. Nesnažte se je tedy ještě více poškodit – vhodná škrabka na led by měla spolehlivě odstranit námrazu, ale nepoškrábat při tom sklo.
5. Další výbava
Abyste v mrazu nastartovali i s vybitou baterií, mohou se vám hodit i startovací kabely, proto patří mezi doporučenou zimní výbavu. Stejně jako sněhové řetězy – na výběr jsou buď tradiční kovové, nebo textilní sněhové řetězy, které v posledních letech těm běžným začínají konkurovat. Mezi jejich nevýhody však stále patří rychlé opotřebení a ne vždy přesvědčivé výkony.