Odmítání dechové zkoušky je hazard – pojišťovna to ráda nevidí

Přidáno 15.03.2016 Žádné komentáře

Nikdo si asi nepřeje být účastníkem vážné dopravní nehody, zvláště pak stanout na straně, která celou kolizi způsobila. Stačí jen chvilka nepozornosti, mikrospánek nebo špatné povětrnostní podmínky, které váš vůz dostanou do nečekaného smyku. Na pozemních komunikacích neexistují žádné kompromisy, vždy je nutné přizpůsobit jízdu stavu vozovky a dané situaci. Co však dělat v situaci, kdy máte v krvi alkohol? Takto postižení řidiči mají jasno, jednoduše se odmítnou podrobit dechové zkoušce a zároveň odmítnou i krevní test. Riskuje se tak regresivní postih pojišťovny a odmítnutí proplacení vzniklé škody na vozidle poškozeného.

Alkohol za volant jednoznačně nepatří a každý výjezd byť po jednom pivu je velkým hazardem nejen s vlastní bezpečností, ale i ostatních účastníků silničního provozu. Jakmile usednete za volant pod vlivem alkoholu, automaticky na sebe berete vinu i v případě, když bude zavinění dopravní nehody na straně druhé, kde se u řidiče neprokáže pozitivní test na alkohol či omamné látky. Pojišťovny se navíc zasazují o podrobné prozkoumání všech okolností dopravní nehody a alkohol je jeden z prvních faktorů, o který se zajímají. V případě, že se prokáže přítomnost alkoholu, očekávejte od pojišťoven negativní postoj s následným vymáháním vyplaceného odškodnění.

Zákon o pojištění odpovědnosti

Zákon v otázce pojištění odpovědnosti stanovuje jasná kritéria týkající se proplacení plnění za způsobenou škodu. Každý pojistitel má právo na vymahatelnou náhradu od pojištěného za plnění závazku, který bez jakéhokoliv pádného důvodu odmítl podrobení se dechové zkoušce při kontrole příslušníkem Policie České republiky. Do tohoto spektra samozřejmě zahrnujeme i zkoušku na přítomnost omamných nebo psychotropních látek. Stejně tak i na léky označené příslušným zákazem řídit motorové vozidlo, vždy uvedeno v příbalovém letáku. Součet vymahatelné pohledávky však nesmí překročit hranici finančního odškodnění, které bylo poskytnuto poškozenému dopravní nehodou.

Nemusíte být viníkem a stejně zaplatíte

Řízení motorových vozidel pod vlivem zakázaných látek je na pozemních komunikacích v České republice nepřípustné. Právě z těchto důvodů může pojistitel využít právo regrese a odstoupení od závazku i v situaci, kdy by případné požití alkoholu nemělo vliv na způsobenou dopravní nehodu. Nezáleží na tom, jestli se tedy podrobíte či nikoliv, pojišťovna od vás dá své ruce nejspíše pryč čímž plně využije svého práva.

Jaké jsou sankce za odmítnutí testu

Zákon o provozu na pozemních komunikacích zní zcela jasně. Každý účastník silničního provozu je po výzvě příslušníka Policie České republiky povinen se podrobit dechové zkoušce. Zároveň nemůže být takový řidič k dechové zkoušce nucen, takže odmítnutí je možnost, jak se dostat z hrobníkovi lopaty. Celá situace se vám však nemile prodraží. Nesplnění povinnosti podrobit se dechové zkoušce se hodnotí okamžitou pokutou od 25 000 do 50 000 Kč a zákazem činnosti řízení motorových vozidel na jeden až dva roky. Společně s tím přichází i sedm trestných bodů.

Každý případ odmítnutí podstoupení dechové zkoušky je individuální a pokud jste se svým zaviněním do takové situace dostali, určitě kontaktujte dobrého právníka, který vám na rovinu řekne, jaké šance máte. Pokutě a trestným bodů se nevyhnete, bojovat však lze o řidičský průkaz. Nejlépe, když se alkoholu a omamným látkám před jízdou zcela vyhnete.


Nenašli ste zde to co jste hledali?

Napište to do komentářu a my požadované informace doplníme. Totéž platí i pokud se Vám na webu neco nelíbí, nebo jste našli nejakou chybu.